Zwyciężać znaczy walczyć do końca

Czy warto robić wystawy o zjawisku tak dynamicznym jak sport? Czy da się w ogóle przełożyć pasję, emocje, zaangażowanie, całą gamę uczuć na język wystawy muzealnej? A jeżeli tak, to po co?  A dodatkowo w ujęciu historycznym? Przecież liczy się przede wszystkim tu i teraz, aktualna forma i wynik. Kogo interesują zawody sprzed wielu lat? Jeżeli były udane (czytaj wygrane) to OK, ale w innym przypadku?

W naszym przypadku mamy dobry pretekst – EURO 2012. To znakomita okazja nie tylko do wybudowania kilku stadionów, poprawy infrastruktury (nie tylko sportowej) i przeżycia emocji – to okazja do spojrzenia na sport w szerszej, kulturowej perspektywie. Bo czy tego chcemy czy nie sport jest częścią kultury i to bardzo ważną. Przeżywamy go na różne sposoby – aktywnie, pasywnie ale przeżywamy. Na ogół w wymiarze globalnym, bo taka jest nasza kultura, której masowość przekroczyła wyobrażalne ramy. Pasjonujemy się wielkimi imprezami, kibicujemy najlepszym a … często nic nie wiemy o tym, co dzieje się obok naszego domu.  A często okazuje się, że zabiedzony dziś klubik, zrujnowany stadion ma wspaniałą historię, że trenowali tu ludzie, których znajdujemy w annałach sportu światowego. Nie znamy ich historii, bo niby skąd … Stąd nasza śmiałość i determinacja do zorganizowania wystawy: „Zwyciężać znaczy walczyć do końca. Sport na Pomorzu Warmii i Mazurach w XX wieku” .

Pokażemy historię lokalną ale jakże skomplikowaną. Tak samo jak historia tych terenów, wielokulturowych, wieloetnicznych. Podzielona przez kataklizm wojenny w trakcie którego sport był uprawiany nadal, w miastach, wsiach, na frontach czy obozach – nawet koncentracyjnych. Chcemy zaprezentować ludzi, bohaterów, zawodników i ich motywacje, miejsca treningu i rywalizacji. A podkreślić chcemy absolutnie uniwersalne i ponadczasowe czynniki, które powodują, że człowiek chce sport uprawiać i rywalizować. Nawet jeśli kosztuje go to mnóstwo wyrzeczeń i wysiłku, które w większości nie prowadzą do nagród i zaszczytów a w czasie wojny wojny mogły nawet ściągnąć represje i śmierć.

Kwerendy zostały już rozpoczęte, powstaje scenariusz a o wszystkich naszych poczynaniach będziemy informować w tym właśnie miejscu.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: