Śląsk vs Gdańsk w 1946

Tuż po wojnie duże znaczenie dla kontaktów drużyn piłkarskich z różnych regionów kraju miały spotkania towarzyskie. Nie było jeszcze ogólnopolskiej ligi. Rozgrywane one były w różnych konfiguracjach. Regiony i miasta wystawiały swoje reprezentacje lub były to po prostu potyczki klubowe. W 1946 r. doszło do ciekawej konfrontacji Gdańska i Śląska.  Górny Śląsk to była piłkarska potęga, jak napisał kiedyś prof. Marek Andrzejewski (w odniesieniu do lat 50- i 60-tych), wylęgarnia talentów – taka „Argentyna polskiego futbolu” (pozdrowienia dla Czadobloga!).

W maju 1946 gdańska reprezentacja piłkarska wybrała się na mecz do Chorzowa aby zmierzyć swoje siły z ekipą  Śląska. Skład wyglądał następująco: Rzewiński (Rzewnicki?) (Gedania), Lasota (Lechia), Żytniak (Lechia), Komorski (Gedania), Gajewski (Gedania), Nierychło (Lechia), Dziekański (Lechia), Kokot (Lechia), Pochopin (Lechia), Bartolik (Gedania) i Kobylański (Gedania). Mimo towarzyskiego charakteru spotkanie było bardzo zacięte i obfitowało w ostre starcia. Wynik jednak nie pozostawił wątpliwości, kto jest lepszy – 4:1 dla Śląska (honorowy gol Bartolika).

Jesienią tego samego roku (na początku września), przed sezonem 1946/47 w Gdańsku gościła ekipa Polonii Bytom. mecz wywołał duże zainteresowanie publiczności, która zjawiła się w liczbie 5 tys. I tym razem górą byli Ślązacy, którzy wygrali w stosunku 2:0. Skład Lechii: Łoś, Lasota, Nowakowski, Nierychło, Kamzela, H. Kokot, Kupcewicz (Skowroński), Grządziel, Pochopin, A. Kokot, Dziekański.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: