Gedania przed wojną i Stoczniowiec powojenny

W kwerendzie wykonywanej na potrzeby przyszłorocznej wystawy znajdujemy mnóstwo przedmiotów, pamiątek i zdjęć których nie jesteśmy w stanie zidentyfikować. Będziemy je publikować. Chcemy je w ten sposób upowszechnić ale także prosić o pomoc w rozwiązaniu naszych identyfikacyjnych problemów. Dziś zdjęci dwóch znanych drużyn piłkarskich. Jedno pochodzi z  1926 a drugie z  1948 r.

Zdjęcie przedstawia drużynę piłkarską Gedanii w charakterystycznych białych koszulkach z szerokim czerwonym pionowym pasem. Zdjęcie zrobiono jakby na plaży. Poza piłkarzami gdańskiego klubu znajduje się tam jeszcze kilku mężczyzn. Najbardziej zagadkowy jest zawodnik innej drużyny w białej bluzie i ciemnych spodenkach i skarpetach. Ma takie ładne białe buty 🙂 Sądząc z herbu na piersi (czarny orzeł na białym tle) może to być zawodnik klubu SC Preussen Danzig. To jednak tylko przypuszczenia. Tak według strony Fussball in Ostpreussen wyglądał jego proporczyk.

Swoją siedzibę klub miał w Oliwie a mecze rozgrywał na Biskupiej Górce. O jego osiągnięciach napiszę w najbliższym czasie.

Drugie zdjęcie przedstawia drużynę Stoczniowca w 1948 r. Tyle wiadomo z z karty muzealnej. Ale chciałoby się wiedzieć trochę więcej. Prosimy o pomoc.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Reklamy

Komentarze 2 to “Gedania przed wojną i Stoczniowiec powojenny”

  1. Gedania, bramkarz Kurowski Klemensi Says:

    Na zdjeciu Gedani, w dolnym rzedzie w srodku jest bramkarz Kurowski Klemens, moj ojciec.
    Ryszard Kurowski

    • Witam, dziękuję za informację. Już teraz zapraszam Pana na otwarcie wystawy 25 maja do Ratusza Głównego Miasta. Jeżeli nie na otwarcie to w trakcie jej trwania – do 30 września. Będzie dużo Gedanii!!! Chcemy przybliżyć historię tego niezwykłego i dziś nieco zapomnianego klubu, zwłaszcza czasy Wolnego Miasta. Pozdrawiam serdecznie JT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: