Historia jednego zdjęcia: cz. 1 – Godło reprezentacji

Źródło: Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Przysłuchując się dyskusji o godle reprezentacji Polski (a właściwie jego braku) sięgnęliśmy po bardzo szczególne zdjęcie. Kryje ono w sobie wiele istotnych znaczeń. To zdjęcie reprezentacji Polski w piłce nożnej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, w 1924 r. To był trudny okres dla kraju, odzyskanie niepodległości, kryzys, związane z tym problemy.  A jednak zdjęcie jest optymistyczne, piłkarze są zadowoleni i dumni. Bo na ich piersiach znajduje się wspaniały biały orzeł – godło nie tylko reprezentacji ale odrodzonego państwa, którego ci piłkarze byli reprezentantami. Sukcesów wtedy nie odnieśli ale … BYLI. A poprzez nich wszyscy Polacy.

Dziś zamiast Orła mamy logotyp (źródło: PZPN)

Reklamy

Komentarze 4 to “Historia jednego zdjęcia: cz. 1 – Godło reprezentacji”

  1. U nas to wszystko jakieś dziwne jest, niby logotyp był konsultowany ale jakoś nie wzbudza sympatii, niby imiona maskotek były konsultowane ale nie wzbudzają sympatii, niby trawa w Poznaniu była konsultowana ale jakoś nie rośnie, niby Lato uczył się angielskiego ale nie konsultował tego chyba z jakimś nauczycielem 😉 Dużo rzeczy na niby, choć mówią, że na poważnie ;-)))) Mnie martwi inna sprawa, ta koszulka była projektowana 18 miesięcy, co wyklucza naszycie orzełka… ktoś z nas robi idiotów, prostokąt w 18 miesięcy… ;-))))

  2. Nic dodać, nic ująć. Ale dziś gruchnęła informacja, że orzełek wraca na koszulkę, że niby kibice i piłkarze są do niego przywiązani. PZPN nie wiedział tego wcześniej?

  3. Ważne było by można było sprzedać piłkoptaka, orzełek teraz wróci ale na środek koszulki chyba 🙂 Będzie i piłkoptak i orzełek więc i kasa będzie dla PZPN :-)))
    Do zobaczenia Panie Januszu w poniedziałek!

  4. W tej całej sytuacji dziwić może reakcja kadrowiczów…a właściwie jej brak. Czy to wina „uzaleznienia” od kadry czy brak świadomości czym jest honor i zaszczyt reprezentowania własnego kraju ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: