Puchar wielkie gwiazdy pamiętający

Puchar ten został ufundowany przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku
na Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tenisie ziemnym, które odbyły się w ostatni weekend lipca 1950 r. w Sopocie. Czy był głównym trofeum, czy tylko dodatkowym wyróżnieniem tego nie wiemy? Jeśli ktoś zna bliższe losy pucharu prosimy o pomoc.

Ze względu na udział w tych mistrzostwach niekwestionowanych gwiazd polskiego tenisa okresu przedwojennego zawody budziły wielkie zainteresowanie. Zachwycając się dziś grą Radwańskiej warto pamiętać, iż nie jest to pojedynczy sukces a jedynie powtórka z… kart sportu. Jadwiga Jędrzejowska, której osobę przywoływano we wcześniejszych wpisach czarowała swą grą na sopockich kortach. Obok niej wielką postacią był także Władysław Skonecki, człowiek „wyklęty”, człowiek „rehabilitowany” w nadmorskim kurorcie został międzynarodowym mistrzem Polski. Sukces niemały, bo o tytuł walczyli m. in: Asboth, Viziru,Szmidt czy Caralulis.
Nagrody wręczał gen. Piotr Jaroszewicz ówczesny prezes Polskiego Związku Tenisowego. Był to okres upolitycznienia i „zbliżenia” sportu do władz komunistycznych więc postać Jaroszewicza dziwić nie może. Bardzo rozlegle i żywo zawody relacjonował Przegląd Sportowy / nr 60,61 – 1950 r. / m.in. ze względu na wizytę radzieckich tenisistów, którzy zamieszkali w sopockim Grand Hotelu. Obok notatek o przebiegu meczów pojawiały się niemal „twitterowe” wzmianki o każdym treningu, czy wizycie wschodnich sąsiadów na kortach.
Dziś puchar przypomina wielkie chwile sopockiego i polskiego tenisa.

[MS]

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: