„Konradia”, cz. 2

Po wybuchu II wojny światowej sportowcy poddani zostali takim samym represjom, jak działacze polityczni. Losy sportowców tożsame są z losami wszystkich Polaków.

Reaktywacja Klubu po zakończeniu wojny miała miejsce bardzo szybko, bo już w październiku 1945 roku, przyjął on nazwę Pocztowy Klub Sportowy „Pocztowiec”. Pamiętając doświadczenie przedwojenne- brak własnego stadionu, wiosną 1946 roku zapadła decyzja o jego budowie. Do tego celu przeznaczono teren na Biskupiej Górce w Gdańsku. Stadion im. Obrońców Poczty Polskiej służył sportowcom PKS-u do 1949 roku, kiedy to włączono ich do Zrzeszenia Związkowych Klubów Sportowych, który to nomen omen rozwiązano już w następnym roku.

PKS krótko był „sierotą”. Jako Koło Sportowe Łączności włączony został do Federacji „Kolejarz” przy Wojewódzkim Zarządzie Łączności. W tej formie organizacyjnej działał do 1957 roku. I tu czas na ważną dla dziejeszej „Konradii” datę- 12 marca 1957 roku na walnym zebraniu sprawozdawczo- wyborczym zlikwidowana zostaje Federacja „Kolejarz”, a reaktywuje się Klub Sportowy „Konradia” Gdańsk, przyjmując imię dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku Konrada Guderskiego ( po którego śmierci dowództwo objął jeden z założycieli PKS-u Alfons Flisykowski). Wtedy to ustalono statut i herb Klubu. W 1968 roku KS „Konradia” liczy sobie 268 sportowców trenujących w 6 sekcjach.

W 1971 roku związki sportowe i kluby zrzeszone zostały w jeden organ przy Polskiej Federacji Sportu siedzibą w Warszawie. 26.11.1971 roku zapadła decyzja, by KS „Konradia” przekształcić na Międzyzakładowy Klub Sportowy Łączności „Konradia”, który w 1973 roku zgłosił akces do Wojewódzkiej Federacji Sportu.

MKSŁ „Konradia” działał w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prężnie organizując największą imprezę chodziarską w kraju- Międzynarodowe Zawody w Chodzie Sportowym o „Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku” odbywające się co roku na początku września, Ogólnopolskie Zawody w Tenisie Stołowym, współpracuje z pocztowymi klubami sportowym z innych miast.

Ciekawym jest fakt, iż przyjmując imię dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku – podporucznika rezerwy Wojska Polskiego Konrada Guderskiego MKSŁ „Konradia” nawiązał zarówno do jednego z wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową- ataku na Pocztę Polską w Gdańsku i jednocześnie nawiązał w swej działalności sportowej do tradycji sportowców- pracowników Poczty Polskiej, którzy polegli za działalność patriotyczną.

Tak więc „mały może też dużo”. Świadczy o tym zarówno historia Pocztowego Klubu Sportowego, dzisiejszego MKSŁ „Konradia”, jak i współczesne działania i sukcesy sportowe Klubu. Dzieje Klubu pokazują jak ważną siłą jest sport, niosąc w sobie wiele idei. Do dnia dzisiejszego Klub zorganizował 47 Międzynarodowych Zawodów w Chodzie Sportowym o Puchar Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Gratulujemy i życzymy powodzenia dalej !

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: