All nations, all games

W komitecie honorowym wystawy Citius altius fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu zasiądzie Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego pan Andrzej Kraśnicki. Dlaczego nam na tym zależało, dlaczego zabiegaliśmy?

Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie ideą przyświecającą organizowanej przez nas wystawie- Ruch Olimpijski można zdefiniować następującym cytatem z barona Pierre a de Coubertin, twórcy nowożytnych olimpiad: Olimpizm ujmuje w jedną promienistą wiązkę wszystkie zasady, które prowadzą do doskonałości człowieka. Jest wspólną wartością ludzi różnych ras, religii, kultur, ustrojów politycznych i narodowości.

Podobnie jak baron de Coubertin pragniemy pokazać, iż sport niósł i niesie ze sobą idee braterstwa i przyjaźni, był i jest podstawą nowoczesnego systemu wychowawczego, wznoszącego mosty pomiędzy granicami państwowymi i warstwami społecznymi.

Pokażemy sylwetki sportowców mieszkających, pochodzących bądź odnoszących sukcesy na terenach, o losach których decydowali silni politycy, w zmiennych i trudnych okolicznościach politycznych. Niezależnie od nazwy: Prusy Wschodnie, Wolne Miasto Gdańsk, Polska Rzeczpospolita Ludowa, czy Rzeczpospolita Polska sport jest jedną z wartości łączących, stanowiących o człowieczeństwie.

Piękno sportu zawarte jest nie tylko w „architekturze ludzkiego ciała”, lecz uzyskuje wartość dopiero, gdy „rzeźbione jest szlachetnym wysiłkiem”. Postawimy na wystawie owo piękno sportu na pierwszym miejscu. Bliski jest nam homerycki ideał człowieka sportu- pięknego, silnego, rycerskiego i odważnego oraz wypływająca z niego pedagogiczna wizja Pierre’a Coubertin. Cechy antycznych herosów bez trudu odnajdziemy w wielu gwiazdach światowego sportu- bohaterach wystawy o znamiennym tytule Citius, altius, fortius…
łac. szybciej, wyżej, silniej… słowach będących dewizą igrzysk olimpijskich przyjętych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w roku 1913.

 

Reklamy

Komentarze 2 to “All nations, all games”

  1. I have read so many articles regarding the blogger lovers but this piece of writing is genuinely a
    good paragraph, keep it up.

  2. Wow, amazing weblog layout! How long have you been blogging for?
    you made blogging look easy. The total glance of your website
    is excellent, let alone the content material!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: