Pierwszy zwycięzca maratonu w Polsce

Lekkoatletyka uznawana jest przez wielu za królową sportu. Jeśli tak to pokuszę się o stwierdzenie, iż maraton jest królem lekkoatletyki wieńczącym zmagania olimpijskie.

Sama nazwa biegu pochodzi od greckiej nazwy miejscowości Maraton, z której do Aten miał biec opisywany przez Herodota Filippides.

Ów Grek pokonał trasę lecz wg powyżej przytoczonego autora przypłacił to śmiercią z wycieńczenia.

Podczas pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich rozgrywanych w 1896 w Atenach postanowiono upamiętnić to wydarzenie dołączając do programu zawodów bieg na dystansie około 40 km. Pierwszym zwycięzcą okazał się reprezentant gospodarzy – Spyridon Luis.

Dzisiaj wielu z nas może w dzień i w nocy wyrecytować, iż bieg maratoński odbywa się na trasie mierzącej 42 km 195 m. Tak jednak rzecz się ma dopiero od Igrzysk w Londynie w 1908. Wygoda i arystokratyczne przyzwyczajenia zmusiły organizatorów do przesunięcie mety w okolice loży królewskiej, z której obserwowano zawody. Inna z wersji mówi o przesunięciu linii startu pod okna pałacu Windsor. W każdym razie wydłużona  trasa wynosiła ” właśnie  owe 42195 m. I tak jest do dzisiaj.

Pierwsze Mistrzostwa Polski w maratonie rozegrano w 1924 na trasie Rembertów – Wawer – Zegrze – Nieporęt – Rembertów. Do zawodów przystąpiło 8 zawodników, a do mety dotarło tylko trzech. Mistrzem został zawodnik Polonii Warszawa Stefan Szelestowski, który trasę pokonał w czasie 3:13:10 h. Ten urodzony w Warszawie lekkoatleta był wyjątkową postacią nie tylko  ze względu na wszechstronność uprawianych dyscyplin. Ale o tym opowiemy wkrótce…

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Pierwszy zwycięzca maratonu w Polsce”

  1. Piotr Falkowski Says:

    Z dystansem maratonu to nie do końca tak… 42,195 km było po raz pierwszy rzeczywiście w Londynie 1908, ale potem biegano na igrzyskach jeszcze 40,075 km w Sztokholmie 1912 i 42,750 km (najdłuższy maraton olimpijski w historii). I dopiero od Paryża w 1924 r. obowiązuje – już na stałe – dystans dzisiejszy 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: