Sport potrzebuje humanistycznej twarzy

Jak powiedział klasyk- sport potrzebuje humanistycznej „twarzy”. Przygotowania do wystawy „Citius-altius-fortius. Lokalny wymiar wielkiej idei sportu” są doskonałym czasem, aby sylwetki sportowców przypominać, by twarze sportowców oświetlać ciepłym światłem, aby spotykać się z ludźmi, dla których sport jest i był siłą napędową. Dziś pozostał nie tylko areną wspomnień.

Postacią taką jest pan Bogdan Ciundziewicki, z urodzenia Poznaniak, który związał swoje życie z Gdańskiem, z gdańskim pływaniem i nie tylko. To kolejna sylwetka człowieka, który potrafił połączyć pasje naukowe ze sportowymi, który czerpał radość z sukcesów na obu niwach. Ten student Politechniki Gdańskiej uzyskawszy w roku 1960 dyplom mgr inż. elektroniki z specjalizacją radionawigacja pracował jako konstruktor, opływałnowo skonstruowane urządzenia automatyki okrętowej na statkach, był inżynierem gwarancyjnym na zautomatyzowanym semikontenerowcu zbudowanym dla Brazylii, prowadził wykłady w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni i Politechnice Gdańskiej z automatyki okrętowej i rejestracji danych, współpracował „Wytyczne dla zastosowania i używania komputerów na statkach” które do dziś obowiązują na całym świecie.

Równocześnie z pracą zawodową, odpowiadającą wykształceniu prowadził aktywność sportową. Jeszcze przed ukończeniem studiów, w latach 50-tych był zawodnikiem w pływaniu w stylu klasycznym, członkiem Kadry Narodowej i rekordzistą Polski. Jednocześnie (aż chciałoby się zapytać: kiedy? ) był sędzią i działaczem w Gdańskim, a następnie Pomorskim Okręgowym Związku Pływackim oraz Polskim Związku Pływackim. Jako międzynarodowy sędzia główny pływania prowadził szkolenia sędziów z ramienia MKOL, Europejskiej i Światowej Federacji Pływania FINA. W Seulu w1988 roku i Atlancie w 1996 roku był sędzią głównym Igrzysk Olimpijskich.

Dziś pan Bogdan jest emerytowanym elektronikiem, jednak pasja sportowa nie pozostała jedynie wspomnieniem w postaci niezliczonej ilości trofeów. Jest mistrzem i rekordzistą Polski w pływaniu Masters w kategorii 75+ oraz trzykrotnym Mistrzem Europy w pływaniu Masters w Cadis. W sierpniu 2010 roku zdobył na Mistrzostwach Świata Masters zdobył III miejsce i brązowy medal na 100m st. klasycznym.

Tak właśnie łączy się potęgę umysłu z potęgą ciała w iście coubertin’owskim stylu.

Reklamy

Jedna odpowiedź to “Sport potrzebuje humanistycznej twarzy”

  1. I know this web site presents quality dependent content and other information, is there
    any other web page which presents these stuff in quality?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: