Stefan Szelestowski – początek drogi

Kilka najbliższych wpisów poświęcimy osobie Stefana Szelestowskiego. Zapomnianego dwukrotnego olimpijczyka, sportowca, niestrudzonego popularyzatora gimnastyki, zdrowego trybu życia, sportu, samoobrony etc. Człowieka związanego z Warszawą a po  II wojnie światowej z Wybrzeżem a szczególnie z Sopotem. To jedna z głównych postaci przygotowywanej wystawy „Citius-Altius-Fortius.  Lokalny wymiar wielkiej idei sportu” (25 maja – 30 września, Ratusz Głównego Miasta Gdańska).  Na początek kilka słów o początkach przygody ze sportem.

Postać Stefana Szelestowskiego jest wyjątkowa w skali polskiego sportu okresu międzywojennego. Już sama data urodzin – 11 listopada 1900 r. przywołuje szczególne skojarzenia. Wraz z uzyskaniem niepodległości przez Polskę Szelestowski obchodzi swoje 18 urodziny. Szelestowski kieruje swoje pasje sportowe w stronę biegów długodystansowych i pięcioboju nowoczesnego.
W tych dyscyplinach odnosi największe sukcesy. W czerwcu 1923 r. startuje w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Młodzików Warszawskiego Okręgowego Związku Lekkoatletycznego. Na dystansie 1000 m zajmuje trzecie miejsce. W biegu na 3000 m zajmuje drugie miejsce. W biegu na dystansie 20 km bije rekord Polski czasem 1:18:35,7.


W 1924 r. podczas prestiżowego warszawskiego biegu o Puchar ” Kurjera Polskiego” zajmuje drugie miejsce ustępując jedynie Stanisławowi Zifferowi. W przełajowych mistrzostwach Polski zdobywa złoty medal. W tej konkurencji zostaje jeszcze wicemistrzem w 1927 r. (Warto wspomnieć, iż w okresie powojennym pomorscy sportowcy w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych zdobyli blisko 50 medali ). Szelestowski jest też pierwszym zwycięzcą biegu maratońskiego rozegranego w Rembertowie. Uzyskuje ponadto świetne rezultaty
w wewnętrznych zawodach organizowanych przez Polonię Warszawa [cdn]

[MS]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: