Tak, to …

… to Zygmunt Chychła oczywiście.  Informacje o znakomitym gdańskim bokserze znaleźć można obok, pod odpowiednią zakładką. W tym miejscu warto wspomnieć o autorze pokaźnego, bo liczącego ok. 50 cm popiersia. Jest nim Tadeusz Łodziana, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy.

W latach 1937 – 1939 oraz 1941 – 1942 studiował w Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie. Po wojnie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. W roku 1954 uzyskał dyplom Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i rozpoczął pracę na uczelni. W latach 1966 – 1969, 1972 – 1968 był Dziekanem Wydziału Rzeźby, a w latach 1968 – 1972 również prorektorem uczelni. W 1989 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Tworzył abstrakcyjne rzeźby kameralne, rzeźbę plenerową, a także monumentalne pomniki, m.in. Ofiar Faszyzmu w Łodzi, Żołnierza polskiego i niemieckiego antyfaszysty w Berlinie, Kopernika w Bogocie, Piłsudskiego w Warszawie. Jest twórcą wystroju rzeźbiarskiego w Mauzoleum na Pawiaku w Warszawie. Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą, w 1981 zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Rzeźby w Monaco za kompozycję „Otwarta II”.
Profesor zmarł 30 lipca 2011 r. Nie znam okoliczności wykonania popiersia Chychły, powstałego przed 1955 r. – czy był to model konkursowy, czy może wynik fascynacji sportem. A może, jak to wspominał niedawno  Adam Roman, autor rzeźby „Sztafeta”, wykonanej także w tym okresie, tematyka sportowa była najbardziej neutralna. Kompozycja stanęła przy Stadionie Dziesięciolecia w 1955 r., a teraz towarzyszy Stadionowi Narodowemu. jeżeli ktoś znałby jakieś szczegóły – proszę o podpowiedź.
Do spotkania z dziełem przedstawiającym słynnego boksera, wykonanym przez nie mniej sławnego rzeźbiarza zapraszam na otwartą wczoraj wystawę. O otwarciu jeszcze napiszę.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: