Buty sir Matthewsa … i wszystko jasne

Mój nieoceniony kolega Mariusz S. przeczytawszy o moich problemach z bucikami, postanowił pomóc. Poniżej efekty jego starań – dzięki Mariusz!

Goliath Footwear został założony w 1880 r. przez Co-operative Wholesale Society. Firma funkcjonowała także pod nazwą Heckmondwike Boot and Shoe Works. Fabrykę zlokalizowano w Heckmondwike w zachodnim Yorkshire. Produkowano tam głównie obuwie robocze. Zatrudniano blisko 400 robotników dzięki czemu produkcja tygodniowa wynosiła nawet 8000 par butów. Goliath były także na głównym dostawcą Przemysłu Brytyjskiego dla takich klientów jak: British Aerospace, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rolls Royce i Zarząd Węglowy. Goliath zaprojektował także jako pierwszy buty, które oparły się przecięciu piły łańcuchowej. Firma wciąż działa jako jeden z wiodących dostawców brytyjskich bezpiecznego obuwia.

Firma znana jest także z tego, iż produkowała obuwie sportowe.Wyróżniało się tym, iż postanowiono w nim przykryć jedynie stopę skórą dając tym samym większe możliwości. Wzorowano się tu na sposobie produkcji rękawic bramkarskich. Personel ważył każdą składową część buta aby zmniejszyć jego wagę. Zrezygnowano m.in. ze wzmocnień co pociągało za sobą mniejszą ochronę ale dawało zawodnikowi większą dynamikę poruszania. W latach 30 – 40 XX w. wytwórnia Goliath Footwear sponsorowała wybitnego zawodnika Stanleya Matthewsa – płacąc mu 20 funtów tygodniowo – który będąc częstym bywalcem doradzał przy opracowywaniu nowych modeli butów. The Stanley Football Boot – tak nazwano od imienia wielkiego piłkarza jeden z modeli legendarnych już dziś butów. W latach 1950 – 1958 wyprodukowano blisko 500.000 par butów.

 

 Sir Stanley Matthews (ur. 1 lutego1915 w Hanley, zm. 23 lutego2000), angielskipiłkarz, prawoskrzydłowy. Pierwszy zdobywca Złotej Piłki tygodnika France Football.

Jeden z największych fenomenów światowego futbolu, podziwiany za elegancki i skuteczny styl gry (obdarzono go przydomkiem The Wizard of the Dribble – czarodziej dryblingu), ale także za piłkarską długowieczność – pierwszy zawodowy kontrakt (ze Stoke City) podpisał w 1932, a profesjonalną karierę skończył w 1965, już po 50 urodzinach. Poza Stoke, którego barw bronił w latach 1932 – 1947 oraz 1961 – 1965, grał także w Blackpool F.C., gdzie stworzył niezapomniany duet ze Stanem Mortensenem – wspólnie zdobyli Puchar Anglii w 1953. W spotkaniu finałowym Mortensen strzelił 3 bramki, a Matthews rozegrał jeden z najlepszych meczów w karierze. W 1948 został piłkarzem roku w Anglii w premierowym plebiscycie zorganizowanym przez dziennikarzy piszących o piłce (kolejny raz zdobył ten tytuł 15 lat później).

W reprezentacji debiutował w meczu z Walią w 1934, ostatni raz zagrał w 1957. Łącznie zagrał w 54 meczach i strzelił 11 bramek. Brał udział w dwóch turniejach finałowych piłkarskich mistrzostw świata (1950, 1954), jednak oba starty zakończyły się klęską Anglików.

Za swoje boiskowe osiągnięcia został w 1965 uhonorowany tytułem szlacheckim.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: