Tschammerpokal 1935

Już w weekend oficjalne rozpoczęcie kolejnego sezonu w  Niemczech. Rozegrana zostanie pierwsza runda Pucharu Niemiec, nazywanego oficjalnie DFB-Pokal. Rozgrywki te mają swój początek w 1935 r. i rozgrywane były pod potoczną nazwą Tschammerpokal, od nazwiska szefa niemieckiego sportu w czasach nazizmu – Hansa Tschammera und Osten (1887-1943).  Oficjalna nazwa to Deutsche Vereinspokalmeisterschaft. W rozgrywkach tych od samego początku uczestniczyły drużyny z naszych terenów. Warto w tygodniu poprzedzającym przypomnieć sobie ten zapomniany epizod naszej sportowej historii. Rozpoczynamy od pierwszej edycji Pucharu.

1935

Wystartowało w niej 4100 drużyn a rozgrywki rozpoczęły się 6 stycznia i zakończyły 8 grudnia. Do pierwszej rundy zasadniczej zakwalifikowało się 16 mistrzów Gaulig w sezonie 1934/35 (z Prus Wschodnich – Yorck Boyen Insterburg/dziś Czerniachowsk) oraz 48 drużyn z eliminacji (z Ostpreussen – VfB Königsberg/dziś Kaliningrad, Tilsiter SC/Tylża, Masovia Lyck/Ełk). Drużyny trafiły od razu na siebie:

 

Nazwa mistrza Prus Wschodnich pochodzi od nazwisk dwóch pruskich generałów: Johanna Davida Ludwiga Grafa Yorck von Wartenburg oraz Hermanna von Boyen. Był to klub wojskowy założony w 1921 r.

1. Runda

Masovia Lyck – Tilsiter SC 7:3 (5:2)

 

VfB Königsberg – uzyskał wolny los, bowiem drużyna z Insterburga nie przystąpiła do gry

2. Runda

VfB Königsberg – Masovia Lyck 0:1 (0:0)

Lata 1933-39 to był najlepszy okres w historii drużyny z Ełku, założonej w 1917 r. Jej kres położył dopiero rok 1945 ale wcześniej drużyna odniosła chyba największy sukces w swojej krótkiej historii – zagrał w 3. Rundzie Pucharu Niemiec. Tam trafiła na Dresdner 01 Sportfreunde.

  

3. Runda

Dresdner 01 Sportfreunde – SP.V. Masovia Lyck 2:1 (1:1)  Zwycięzca meczu awansował do ćwierćfinału, gdzie uległ drużynie SV Waldhof  Mannheim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: